Media społecznościowe a zdrowie psychiczne nastolatek

W moim ostatnim wpisie na blogu (https://piotrszymczakpsycholog.wordpress.com/2020/04/29/czy-media-spolecznosciowe-nam-szkodza/) pisałem o nowych wynikach badań Jean Twenge dot. dużej szkodliwości korzystania z mediów społecznościowych wśród nastolatek. Twenge to bardzo szanowany psycholog naukowiec, która słynie z dokumentowania zmian psychologicznych, które zachodzą wśród nastolatków i młodych dorosłych na przestrzeni pokoleń. Najbardziej specyficzne twierdzenie Twenge, dla którego zapewnia ona wsparcie empiryczne, dotyczy tego, że zwiększone korzystanie z mediów społecznościowych wiąże się ze zwiększoną depresją u nastoletnich dziewcząt (co pokazuje w moim ostatnim wpisie na blogu). Problem w tym, że nie wszystkie badania replikują podobne związki obu zmiennych, oraz w badaniach tych ciężko jest wykazać związki przyczynowe- które to oba kontrargumenty są jednak raczej ogólnym problem badań psychologicznych, niż czymś wyjątkowym dla badań nad korzystaniem z mediów społecznościowych.

Na portalu psychologytoday.com właśnie pojawił się artykuł, w którym jego autor Peter Gray poddaje w wątpliwość dotychczasowe wnioski Twenge. Pierwszym swoim argumentem czyni zarzut spowodowany wyciąganiem przez Twenge wniosków przyczynowo skutkowych i sugeruje, że równie dobrze wyższy poziom depresji wśród nastolatek może być wynikiem zwiększonej presji szkolnej oraz ograniczonej prywatności i wolności narzuconej przez coraz większe ograniczenia rodzicielskie i społeczne wobec nastolatków. Po drugie, stawia zarzuty czysto statystyczno-metodologiczne do badań przeprowadzonych przez Twenge. Po trzecie, zdaniem autora, z badań wynika, że jest co najmniej kilka innych czynników, które wykazują bardzo podobne związki (0,4% wariancji) z dobrostanem psychicznym, a w których Twenge nie upatruje takiego zagrożenia jak w nowych technologiach, do tych czynników można zaliczyć palenie marihuany, pomijanie śniadania, noszenie okularów korekcyjnych, czy jedzenie ziemniaków

Na koniec Gray sugeruje, że jest całkiem prawdopodobne równoważne wytłumaczenie związku depresji z korzystaniem z mediów społecznościowych, twierdząc, że to właśnie osoby z depresją mogą sięgać do mediów społecznościowych częściej, gdyż w takim środowisku społecznym czują się bardziej komfortowo niż na żywo. Dodatkowo, autor dodaje, że jego zdaniem nastolatki chętnie spotykałyby się częściej na żywo, gdyby tylko szkoła i rodzina im na to pozwalała, ale skoro tak się nie dzieje, to znajdują się na portalach społecznościowych. Autor zaznacza także, że zagrożenia związane z korzystaniem z mediów społecznościowych są jednak realne i należy przestrzegać nastolatki przed niektórymi zachowaniami jak np. przesyłanie nagich zdjęć do chłopaka, czy publikowanie zdjęć, które mogą niekorzystnie wpłynąć na naszą reputację zawodową. Powinniśmy być także wyczuleni na wdawanie się w dyskusje na forum, oraz wszelkie formy znęcania się online.

Bibliografia:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s