Zacznij od „dlaczego”- Simon Sinek

Simon Sinek to nie tylko osoba, od której możesz się dowiedzieć dużo ciekawych rzeczy, ale także niesamowity przykład tego jak zarabiać pieniądze na swoich pomysłach. Po jego występie na platformie TED Talk, opublikował książkę pt. „Start With Why”, która szybko stała się bestsellerem na całym świecie. Następnie zabrał się za stworzenie serii filmików na YouTube, które w każdej chwili możesz obejrzeć na jego kanale. Zawsze z poważnym spojrzeniem, profesorskimi okularami i wyrafinowanymi słowami Simon Sinek jest typem faceta, który spędza całe dnie na prowadzeniu badań laboratoryjnych i pisaniu prac naukowych…

Bynajmniej. W rzeczywistości, zanim stał się zawodowym guru, Sinek pracował w marketingu. Podczas gdy niektórzy mogą powiedzieć, że rzeczywista treść jego pomysłów jest w najlepszym razie słaba, strategie, których używa, aby je sprzedawać w formie książek, rozmów i konsultacji, są niezwykle skuteczne.

Oto jak to robi.

Według Sinka, firmy osiągają trwały sukces, sięgając do ludzkiej kory mózgowej. Podobnie powodem, dla którego pasja jest tak ważna w biznesie, jest system limbiczny. Ponadto, jak zaznacza, nasza silna zależność od mediów społecznościowych dotyczy tego jak bardzo są związane z uwalnianą w nas dopaminą.

Czy to wszystko to dokładnie prawda? Kogo to obchodzi?! Simon Sinek wie, że język naukowy funkcjonuje jako jeden z najlepszych sposobów sprzedaży pomysłów, który w psychologii znamy już od dawna z badań z dziedziny psychologii społecznej.

Podążaj za jego przykładem. Czasami opłaca się skomplikować proste wiadomości. Zrób listę wyrafinowanych słów, terminów naukowych i niejasnych pojęć żargonu i znajdź sposoby ich użycia. Twoja reputacja i władza wzrośnie.

Inna taktyka, jaką Simon Sinek wykorzystuje, polega na tym, by postawić się w roli kierownika, który nie jest zbyt oczywisty. Uważa, by mówić niezagrażającym tonem, a jednocześnie wybierać słowa, które ustanawiają go jako niekwestionowanego myśliciela. Zastanów się nad jego najsłynniejszym zwrotem: „Zacznij od tego, dlaczego.” Mówi ci, co musisz zrobić, jeśli chcesz osiągnąć sukces. „Zacznij od dlaczego” to polecenie, a ludzie podążają za poleceniami.

Znajdź sposoby, aby zrobić to samo w swojej pracy, szkole, lub w każdym innym miejscu. Weź najważniejsze dla Ciebie pojęcia i zamień je w manifest. Utwórz listę dziesięciu zwrotów, które zaczynają się od czasownika akcji. Jeśli powiesz ludziom dokładnie, co powinni zrobić, zrobią to. Zwykle nawet nie pomyślą o tym najpierw.

Mów z całkowitą pewnością siebie.

W 2017 roku w Internecie pojawiło się znakomite wideo Simona Sinka o tym, dlaczego milenialsi są tak rozczarowani w miejscach pracy. W swoim opowiadaniu wyjaśnia, że nie udało im się to m.in. przez rodziców, którzy „mówili im, że są wyjątkowi przez cały czas” i dali im „medale za ostatnie miejsca”.

W trakcie tego monologu Sinek głosi, że nauka popierająca tę prawdę jest „bardzo jasna” (oczywiście), zanim przejdzie do pełnego zakresu wszystkich innych psychologicznych, socjologicznych i neurologicznych przyczyn niedoborów tego pokolenia. Sądząc po milionach opinii i entuzjastycznych komentarzach (w tym moich), znaczna część ekosystemu YouTube (i ja także) uważa ten film za zgodny z zebranymi dziełami Isaaca Newtona pod względem jego zdolności do wyjaśniania działania wszechświata.

Ale jeśli poświęcimy chwilę na przemyślenie argumentu Sinka, to jest on właściwie dość niejasny. Jaki jest odsetek millenialsów, którzy regularnie otrzymywali trofea? Czy millenialsi, którzy dorastali w Stanach Zjednoczonych mają takie same warunki dorastania jak ci, którzy dorastali w Polsce? A co z pozostałymi pokoleniami?

Co jest zastanawiające w filmiku Simona Sinka, to fakt, że tak wielu ludzi natychmiast i z entuzjazmem zaakceptowało jego wyjaśnienie, nie kwestionując go w żaden sposób. Jest to świadectwo, że przekaz był prosty i zrozumiały. Simon Sinek rzadko prezentuje swoje pomysły na podstawie zwykłych opinii. Prawie nigdy nie usłyszysz, jak podaje drugą stronę historii lub przytacza naukowe odkrycie, które nie popierałoby jego argumentu. Nie tylko głosi idee z całkowitą pewnością siebie, ale także przedstawia je w pewnych momentach jako prawa natury.

Uczmy się od niego. To prawda, że jeśli jesteś rozsądnym człowiekiem, istnieje duża szansa, że masz pewne wątpliwości dotyczące niektórych swoich pomysłów. Zachowaj je lepiej dla siebie. Jeśli chcesz zbudować swoją grupę odbiorców, opowiedz o swojej ofercie tak, jakby była to jedyna odpowiedź na ich problemy. W połączeniu ze zdrową dawką tak zwanej nauki i sprawnego przekazu, ta taktyka zapewni, że Twoja firma rozwinie się jak szalona – nawet jeśli nie zaczniesz od tego- „dlaczego”.

Na koniec.

Wciąż Simon Sinek jest w stanie do nas dotrzeć ze swoją wiadomością, a także wpłynąć na nas w pozytywny sposób i spowodować pozytywną zmianę zachowania, dlatego wielu osobom wciąż będę polecał obejrzeć jego filmik.

https://www.youtube.com/watch?v=hER0Qp6QJNU

Bibliografia:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s