Jak reagujemy na widok swojego byłego na Fb?

Po pierwsze. Skąd wziął się temat?

Z około dwoma miliardami użytkowników na świecie, Facebook jest na dziś dzień najpopularniejszym portalem społecznościowym. Dwie z najczęstszych przyczyn, które wymienia się jako motywację do korzystania z Fb to podtrzymywanie kontaktu z innymi i śledzenie ich aktywności.

Ostatnie szacunki sugerują, że od jednej do dwóch trzecich osób nawiązało kontakt z byłym partnerem za pośrednictwem Facebooka, a ponad połowa przyznaje się, że obejrzała zdjęcia byłego partnera, aby znaleźć zdjęcia byłego partnera z nowym romantycznym partnerem. Nie tylko nietypowa jest sama aktywność nadzoru Facebooka byłych partnerów, ale także to, że ludzie, którzy się nim zajmują, postrzegają go jako nieszkodliwy. 

Wśród zachowań byłych partnerów na Fb, zdarza się, że były partner celowo uaktualnia swój status na „w związku”, aby wywołać zazdrość u byłego partnera. 

Po drugie. Czy zaglądanie na profil Fb byłego partnera jest szkodliwe?

Monitorowanie zachowań online byłego partnera, może spowodować wzrost cierpienia związanego z rozpadem związku i przedłużyć czas trwania tęsknoty do partnera. Na przykład, patrząc na zdjęcia byłego partnera zamieszczone na Facebooku, może zostać odnowione pragnienie do bycia ponownie w związku z byłym partnerem lub może okazać się niezwykle denerwujące- odkrycie poprzez Facebooka, że były partner jest zaangażowany w nowy związek.

W badaniu Marshall zbadano, czy utrzymywanie kontaktu online z byłym partnerem- za pośrednictwem (1) pozostania znajomymi na Facebooku i / lub (2) angażowanie się w nadzór na stronie byłego partnera na Facebooku- utrudnia zdrowienie emocjonalne po rozpadzie związku.

Analiza danych dostarczonych przez 464 uczestników ujawniła, że ​​(2) nadzór na Facebooku był związany z większym bieżącym niepokojem nad rozpadem, bardziej negatywnymi odczuciami, pożądaniem seksualnym i tęsknotą za byłym partnerem i niższym wzrostem osobistym. 

Uczestnicy, którzy (1) pozostali znajomymi na Facebooku z byłym partnerem, w stosunku do tych, którzy nie pozostali znajomymi na Facebooku, zadeklarowali mniej negatywnych uczuć, mniejsze pożądanie seksualne i tęsknotę za byłym partnerem, ale też niższy wzrost osobisty (niż w przypadku kontaktu offline). Możliwym wytłumaczeniem uzyskanych wyników może być fakt, że potencjalne aktualizacje statusu, komentarze i zdjęcia byłego partnera umieszczone za pośrednictwem innych znajomych z Facebooka, mogą zmniejszyć jakiekolwiek zainteresowanie byłym partnerem.

Interpretując powyższe wyniki byłych partnerów, którzy (1) pozostali znajomymi na Fb, można zauważyć, że w przypadku braku kontaktu na Fb, dawni partnerzy, z którymi już nie mamy kontaktu, mogą pozostać owinięci ponętną mistyfikacją, idealizacją– w tym wypadku sugeruje się, że pozostanie znajomym z Facebooka z byłym partnerem może rzeczywiście pomóc, a nie zaszkodzić powracaniu do zdrowia emocjonalnego. 

Mimo to, byli partnerzy, którzy pozostawali znajomymi na Fb, uzyskiwali niższe wyniki w rozwoju osobistym, niż ci, którzy nie pozostawali znajomymi na Fb, co sugeruje, że nawet słaby kontakt z byłym partnerem poprzez znajomych z Facebooka może zakłócić proces zdrowienia emocjonalnego. 

Podsumowując, odkrycia z badań sugerują, że nawet słaby kontakt z byłym partnerem za pośrednictwem Facebooka może utrudnić proces zdrowienia emocjonalnego i wyjścia z zakończonego związku. 

*Wszystkie wyniki w badaniu przeprowadzonym przez Marshall, wyłonione zostały po kontroli pod kątem kontaktu w trybie offline, cech osobowości i cech charakterystycznych poprzedniej relacji osób po rozpadzie. 

**Do usłyszenia w kolejnym poście! 

Bibliografia: 

  • Marshall T. C. (2012). Facebook surveillance of former romantic partners: associations with postbreakup recovery and personal growth. Cyberpsychology, behavior and social networking, 15(10), 521-6.

 

 Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s