Czym jest motywacja i jak możesz ją zdobyć?

Po pierwsze. Kilka słów o motywacji.

Czym jest motywacja? Zatrzymaj się na chwilę i spróbuj odpowiedzieć na to pytanie zanim przejdziesz do dalszej części tekstu.

*Jak sam widzisz, bardzo często, wśród pojęć w psychologii, dominują pojęcia, które ciężko jest zdefiniować, pomimo, że intuicyjnie, każdy wie o co chodzi (np. inteligencja).

Więc?

Mówiąc ogólnie, motywacja może być tym co powoduje dynamikę– co jako przyczyna porusza do danych form aktywności, do danego sposobu i kierunku zachowania. Wśród różnych definicji można wyróżnić definicję, która mówi o motywacji jako o procesie regulacji, który to proces pełni funkcję sterowania czynnościami.

Co niemal dla wszystkich zdaje się jasne, to fakt, że u podstaw motywacji leży pytanie „dlaczego?”– np. dlaczego człowiek popełnił przestępstwo?

W motywacji można wyróżnić dwa podstawowe elementy: natężenie motywacji (siła, wielkość, intensywność) oraz kierunek motywacji (cel).

Na natężenie motywacji składa się:

  • Siła motywacji– wskazuje na zdolność do wyłączania motywów konkurencyjnych.
  • Wielkość motywacji– wskazuje na rozmiar wyniku lub na liczbę czynności potrzebnych do zaspokojenia motywu.
  • Intensywność motywacji– od niej zależy poziom mobilizacji do działania na rzecz realizacji motywu. Intensywność to właśnie ten czynnik, który prowadzi do podwyższenia zdolności do wysiłku, siły reakcji, szybkości przebiegu reakcji, gotowości do reagowania.

Kierunek motywacji, czyli cel działania jest zazwyczaj inny dla każdego i bardzo często zależy od sytuacji w jakiej się znajdujesz.

Po drugie. Co może uruchamiać wspomnianą intensywność motywacji?

Mogą to być czynniki negatywne (jak ból, zagrożenie), które łatwiej powodują wzrost intensywności niż czynniki pozytywne. Ludzie, którzy wykazują duża intensywność w działaniu, są często niepewni samych siebie.

No dobrze, ale jak mam zdobyć tą intensywność motywacji?

Zaglądaj regularnie na Psychobloq! A mówiąc ogólniej- znajdź punkt odniesienia w swoim życiu, wartościowe treści, które będą budowały Twoją motywację. 

Moim celem jest, by w większym lub mniejszym stopniu zwiększyć Twoją intensywność motywacji. Próbą zwiększenia intensywności motywacji do ścielenia łóżka, było zachęcenie Cię do obejrzenia przemówienia admirała McRavena w ostatnim wpisie (jeśli nie widziałeś poprzedniego wpisu to możesz przejść do niego pod tym linkiem- https://bit.ly/2sTl5RK). W kolejnych wpisach zamierzam odwoływać się do czynników pozytywnych, takich jak inspiracja do działania i jestem pełen wiary, że te pozytywne czynniki, pomimo wolniejszego wzrostu intensywności niż przy negatywnych, wykażą się zadawalającą skutecznością w Twoim codziennym życiu.

**Czy masz tak czasem, że usłyszysz, zobaczysz lub przeczytasz coś co Cię zainspiruje? Jeśli tak, to mamy ze sobą sporo wspólnego!

Do usłyszenia w kolejnym poście!

Bibliografia:

  • Gasiul H. (2007). Teorie Emocji i Motywacji. Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
  • Reykowski J. (1975). Emocje i motywacja. W: Psychologia, red. T. Tomaszewski. Warszawa PWN.
  • Seligman, M. E. P. (1990). Optymizmu można się nauczyć. Poznań: Media Rodzina of Poznań.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s